Różne strony świata

Dziś będziemy podróżować.

Odwiedzimy te bliższe i dalsze (nieco mniej znane) zakątki Ziemi.

Poznamy dzieci, które mieszkają w najrozmaitszych miejscach oraz dzieci z wielką pasją ratowania naszej planety.

Zajrzyjmy więc do Nowości od Wydawnictwa HarperCollins Polska. To książki z serii Akademia Mądrego Dziecka. Chcę wiedzieć.

  • „Tu jest nasz dom”

To bogato ilustrowana książka, która pokazuje, jak mieszka i żyje 20 dzieci z całego Świata.

Jest więc Nou, który mieszka w wiosce w Kambodży. Domy zbudowane są tam na palach, ponieważ przez część roku cała wioska zalana jest wodą. Podczas pory deszczowej całe pale schowane są pod wodą i ma się wrażenie, jakby domy unosiły się na wodzie. Kiedy jest pora sucha, mieszkańcy do domów wchodzą po drabinie. W tym czasie spod wody widać nawet drogę i wtedy Nou może pojeździć nawet na rowerze.

Podstawowym środkiem transportu są tu jednak łodzie. Nou pływa nimi do szkoły, świątyni czy też przyjaciół.

Jest też Nettie, która mieszka na skalistej wyspie, na dalekiej północy Norwegii. Latem w ogóle nie zachodzi tam słońce, a zimą nigdy nie wznosi się nad horyzont.

Podczas bezchmurnych nocy Nettie wraz z rodziną podziwiają niesamowity spektakl – zorzę polarną. Wówczas niebo staje się różowe, żółte, zielone, purpurowe i niebieskie. To wszystko dzieję się przy pomocy naładowanych cząstek z kosmosu, jednak Nettie woli bardziej opowieść, że jest to odbicie wielkiej ławicy śledzi albo most do innego życia.

Takich historii jest tutaj oczywiście więcej.

Tytuł:Tu jest nasz dom. Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć

Autor: Tracey Turner

Ilustrator: Asa Gilland

Objętość: 48 stron, oprawa twarda

Format: 237 x 280mm

—————————————————–

  • „Możemy uratować naszą Ziemię”

To również bogato ilustrowana książka zawierająca 12 prawdziwych historii dzieci, które edukując innych dbają o środowisko Ziemi.

Jest zatem Feliks z Niemiec, który mając 10 lat założył organizację Plant-For-the-Planet. Jego celem było to, aby uczniowie z całego świata zaczęli sadzić drzewa w swoich krajach. To dzięki niemu na przestrzeni kilku lat posadzono ponad milion drzew w prawie stu krajach.

Jest też Himangi z Indii, która podjęła walkę z ruchem ulicznym wokół swojej szkoły. Mając 9 lat zaczęła namawiać innych, aby zamiast jeździć autami korzystali z rowerów. Zorganizowała również lepsze miejsca dla samochodów, by dzieci blisko szkoły mogły chodzić bezpiecznie. Z pomysłów Himangi skorzystały również sąsiednie szkoły.

Pomysły dzieci opisane w tej książce mogą z pewnością zainspirować również i nas do podjęcia działań, w celu ochrony środowiska.

Tytuł: Możemy uratować naszą Ziemię. Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć

Autor: Loll Kirby

Ilustrator: Adelina Lirius

Objętość: 32 strony, oprawa twarda

Format: 240 x 280mm

Te oraz inne ciekawe książki od Wydawnictwa HarperCollins Polska znajdziecie TUTAJ.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *