Dzików Świat

„Dzik jest dziki, dzik jest zły
Dzik ma bardzo ostre kły
Kto spotyka w lesie dzika,
Ten na drzewo zaraz zmyka…”

Nic bardziej mylnego… No, chyba, że tym dzikiem była locha i szła na spacer ze swoimi warchlakami, a ten ktoś podchodził do nich bardzo blisko, bo chciał na przykład zobaczyć małe dziki… Wiadomo, kiedy ktoś zdenerwuje mamę chroniącą swoje dzieci, to lepiej faktycznie zmykać na drzewo… 🙂

Pamiętajmy, las to dla tych zwierząt dom, a my idąc z niezapowiedzianą wizytą nie zawsze możemy być tam mile widziani.

Dziki to z natury bardzo przyjazne zwierzęta i zdziwicie się ile mają z nami cech wspólnych.

Poznajmy dziś „Dziką książkę o dzikach i o ich kuzynach” od Wydawnictwa Nasza Księgarnia. To prawdziwa encyklopedia o dzikach.

Historia dzików rozpoczęła się aż 200 milionów lat temu, kiedy świat wyglądał zupełnie inaczej, a panowanie nad nim przejmowały ssaki…

Wtedy to żyły entelodonty – według naukowców prapradziadkowie dzisiejszych dzików…

Do rodziny entelodontów należał też daeodon. Był to rzeczywiście bardzo groźny i wielki ja dwie szafy drapieżnik, który mógł ważyć nawet tonę!

Tyle o dzikiej historii…

Teraźniejszość jest bowiem zupełnie inna…

Dzisiejsze dziki są towarzyskie i niezwykle rodzinne. Z bliższymi i dalszymi krewnymi łączą je serdeczne więzi. Nawet dorosłe już młode, chociaż idą w swoją stronę, nigdy nie zapominają o najbliższych.

Jak to jednak bywa w dużej rodzinie obowiązuje tu regulamin, który każdy powinien przestrzegać. Po co? Otóż, żeby uniknąć wszelakich fochów, przepychanek czy dąsów…

Dziki w swojej rodzinie mają określone obowiązki i zadania.

Na przykład przodownica – to zwykle najstarsza i najbardziej doświadczona z mam. Doskonale wie, gdzie znaleźć smaczne żołędzie i babrzysko (takie dzikie, błotne SPA). Tą wiedzę przekazuje później swoim córkom

Przelatki – to z kolei dzicze dzieci między drugim a trzecim rokiem życia. Ich zadanie polega na opiekowaniu się młodszym rodzeństwem.

Samura – to taka dzikowa babcia, która bardzo lubi ciszę i spokój, choć nie zapomina o swoich wnuczętach i chętnie wpada do nich w odwiedziny.

Czy wszystkie dziki są takie same?

Absolutnie nie!

Poza innymi rolami, jakie pełnią w stadzie, różnią się wyglądem oraz osobowością.

Świat dzików jest naprawdę doskonale ułożony. „W rodzinie siła!” – to motto znają wszyscy członkowie stada. Widać to chociażby podczas przemieszczania się całej watahy, kiedy to maluchy są osłaniane przez starsze i doświadczone dziki.

A czy wiecie, że mama malutkich dzików mruczy im kołysanki? Co więcej, każdego z nich przywołuje specjalnych dźwiękiem. To zapewne ich imiona. Warchlaki bardzo szybko je rozpoznają.

Poza tym dziki uwielbiają się przytulać. Tak, to prawda!

Przytulanki w rodzinie dzików są na porządku dziennym.

Dziki na całym świecie mają swoich kuzynów. Zobaczcie – jest ich naprawdę dużo.

A teraz kilka słów na temat tych kuzynów właśnie.

Świnia – to udomowiony przez człowieka dzik. Czy wiecie, że to bardzo mądre stworzenia, które poprzez dotknięcie ryjkiem dłoni potrafią wyczuć nasz nastrój? Ich węch jest aż dwa tysiące razy lepszy niż węch człowieka. Rzecz jasna to nadal po części dziki, dlatego też uwielbiają błotne kąpiele, jednak po umyciu z błota ich skóra ma orzechowy, piękny zapach.

Na przykład w Chinach i Japonii świni nigdy nie uważano za zwierzę nieczyste. Wierzono, że przynosi szczęście i dobrobyt oraz odstrasza złe moce.

Dziś znamy świnie, które pracują na lotniskach w specjalnych brygadach walki ze stresem wśród podróżnych, zasilają szeregi policji w grupach szukających narkotyków i materiałów wybuchowych oraz są doskonałymi terapeutkami dla dzieci z autyzmem, ADHD czy też osób z chorobą Alzheimera.

Jest też i pewna malarka. Pigcasso – to świnka uratowana z hodowli, która tworzy niesamowite obrazy. Wiecie, że jej dzieła sprzedawane są w galeriach sztuki?

Świat dzików i ich kuzynów jak widzicie ma wiele cech wspólnych z naszym… Ta książka odkryje wiele ciekawych tajemnic. Przypomni też o wielu ważnych wartościach.

„Dziką książkę o dzikach i o ich kuzynach” oraz inne ciekawe propozycje od Wydawnictwa Nasza Księgarnia znajdziecie TUTAJ.

Tytuł: „Dzika książka o dzikach i o ich kuzynach”

Autor i ilustrator: Jola Richter-Magnuszewska

Objętość: 48 stron, oprawa twarda

Format: 240 x 320mm

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *