Magiczny Las i Zaczarowane Drzewo

Czy Magiczny Las to zawsze urokliwe miejsce?

Ten, do którego traficie to dość niebezpieczny teren, z którego najlepiej jak najszybciej uciec!

Okazuje się jednak, że nie będzie to wcale takie proste…

W Magicznym Lesie rośnie bowiem ZACZAROWANE DRZEWO, któremu będziecie musieli stawić czoła.

Będzie tu potrzebna dobrze przemyślana strategia, ale też zręczność oraz szczęście, które mam nadzieję Was nie opuści… W przeciwnym razie zostaniecie zamienieni w grzyby i spędzicie tysiąc lat w pobliżu drzewa… 🙂

ZACZAROWANE DRZEWO to długo wyczekiwana przez nas gra, która zaciekawiła nas jak tylko o niej usłyszałyśmy. Chętnie podzielimy się z Wami naszymi wrażeniami – mamy już kilkanaście rozgrywek za sobą.

Zawartość opakowania:

– 44 drewniane pieńki w czterech kolorach (po 10 w kolorze niebieskim, żółtym, czerwonym i fioletowym oraz po jednym zapasowym z każdego w/w koloru),

– 4 okrągłe znaczniki do oznaczenia graczy,

– 1 drewniana korona drzewa,

– 1 kostka (1-1-2-2-3-3),

– 1 arkusz z 25 naklejkami,

– instrukcja.

Przygotowanie do gry:

Przed pierwszą rozgrywką przygotowujemy elementy drzewa oraz znaczniki oklejając je naklejkami zgodnie z instrukcją.

Jak grać?

Każdy z graczy otrzymuje po 10 pieńków w tym samym kolorze oraz jeden znacznik, który kładzie przed sobą obrazkiem z grzybkiem do dołu. Zaczyna gracz, który na przykład widział ostatnio coś magicznego 🙂 ).

Gracz w swojej turze rzuca kostką i dokłada lub też zabiera tyle pieńków, ile na niej wyrzucił. Celem gry jest pozbycie się wszystkich swoich pieńków oraz zdobycie po dwa pieńki (nie więcej) każdego z pozostałych graczy.

Zasady są proste? Pewnie! Jednak, jeśli myślicie, że to na tyle, to jesteście w dużym błędzie… 🙂

W grze mamy do dyspozycji zwykłe pieńki oraz pieńki z czarodziejską mocą.

Moc ataku aktywuje się tylko wtedy, gdy dany pieniek zostanie położony na samej górze na koniec tury gracza i działa wyłącznie podczas ruchu następnego gracza.

Sowa – po położeniu tego pieńka na szczycie drzewa, następny gracz nie rzuca kostką i traci turę.

Żuk – kiedy ten pieniek będzie na szczycie drzewa, kolejny gracz może tylko dołożyć tyle pieńków, ile wyrzuci na kostce. Nie może zabrać żadnego pieńka.

Ważka – w tym przypadku następny gracz może wybrać – dołożyć lub zabrać pieńki – ale będą to aż cztery sztuki.

Wiewiórka – kiedy ten pieniek będzie na szczycie drzewa, kolejny gracz może tylko zabrać tyle pieńków ile wyrzucił na kostce.

Grzyb – pieniek z mocą obrony, działa inaczej niż poprzednie moce. Chroni gracza, który go położył na szczycie drzewa w jego następnej turze. Żadne inne czarodziejskie moce mu wówczas nie zagrażają.

Kiedy gracz położy pieniek z grzybkiem na szczycie drzewa obraca swój znacznik obrazkiem do góry i kładzie go przed sobą. Oznacza to, że jest chroniony.

Podoba Wam się? Nam bardzo!

Wcale nie jest prosto ułożyć wysokie drzewo… Nie jest też łatwo podążać zgodnie ze swoją strategią, kiedy inny gracz obmyślił swoją metodę na wygraną…

Gra niejednokrotnie wymaga dużego skupienia – drzewo nie może się przewrócić… Jeśli tak się stanie gracz zabiera wszystkie pieńki!

Poza przemyślaną strategią, przyda się też przyjecie odpowiedniej techniki układania pieńków. Zgodnie z zasadami gry, można je dokładać lub zabierać tylko po jednym.

I jeszcze jedna kwestia, żebym nie zapomniała… Gracz, który pozbył się swoich pieńków i zdobył po dwa pieńki pozostałych graczy, żeby wygrać musi jeszcze położyć koronę drzewa na samym jego szczycie. Jeśli drzewo zawali się, gracz zabiera wszystkie pieńki, które tworzyły drzewo i gra trwa dalej!

Bywa zatem obrót akcji o 180 stopni. 🙂

Grę można sobie ułatwić wprowadzając zasadę braku działania pieńków mocy lub też utrudnić, kiedy zamiast prostego drzewa układamy krzywe.

Podsumowanie:

– proste zasady gry, które tworzą bardzo ciekawą grę,

– możliwość zmian stopnia trudności gry, dzięki czemu mogą w nią grać młodsze dzieci (gra świetna również dla dużo starszych dzieci i tych jeszcze starszych – czytaj dorosłych, szczególnie z wariantem krzywego drzewa 🙂 ),

– uczy planowania i strategii,

– ćwiczy zręczność,

– bardzo dobre wykonanie – wszystkie elementy gry drewniane,

– gra zupełnie inna niż zwykłe planszówki.

Nas gra zaczarowała!

Hanula (4 lata i 8 m-cy) grała z nami na pełnych zasadach. Po kilku grach uchwyciła reguły gry. Widać było również element strategii, jaki wprowadziła (szczególnym uwielbieniem cieszył się pieniek ze stratą kolejki następnego gracza… 🙂 )

Tą grę oraz inne ciekawe propozycje od Firmy Fabryka Kart Trefl – Kraków znajdziecie TUTAJ.

Gra: ZACZAROWANE DRZEWO

Rekomendowany wiek: 6+

Liczba graczy: 2-4

Producent: Fabryka Kart Trefl-Kraków Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *