Trudny temat, ważne sprawy.

O tej książce słyszałam jakiś czas temu i byłam bardzo ciekawa, w jaki sposób odbiorę ją ja sama, jako mama niespełna pięciolatki. Temat w niej poruszony do prostych nie należy… Ale czy dzisiejszy świat to wyłącznie dobro i wrażliwość, które emanuje od każdego napotkanego na ulicy człowieka?

Otóż to… Wiemy, że tak niestety nie jest…

W jaki sposób uczulić dzieci na niewłaściwe zachowania niektórych osób? Jak wskazać im właściwą drogę, kiedy spotkają się z niebezpieczną dla siebie sytuacją? Jak je chronić?

Jak mówią statystyki, przemoc seksualna wobec nieletnich to dziś już prawdziwy problem społeczny. W Polsce przestępczość tego typu niestety wzrasta.

Można zadać sobie pytanie – po co rozmawiać? Nas to przecież nie dotyczy…

Jednak czy nie lepszym rozwiązaniem jest ukazanie dziecku również tej nieprzyjaznej rzeczywistości, żeby zwrócić mu uwagę na niewłaściwe zachowania niektórych, tych złych, osób? Dodać odwagi w wyrażaniu sprzeciwu, kiedy ktoś będzie próbował przekroczyć granice jego komfortu, wprawi z zakłopotanie czy zawstydzenie?

Książka “Zły dotyk. NIE!” od Wydawnictwa Muchomor to poradnik przeznaczony dla dzieci od siódmego roku życia.

Opisanych jest w nim sześć zdarzeń, które przytrafiły się dzieciom. Historyjki przedstawione są w ciekawej, komiksowej formie.

Uwaga! Jedna z głównych myśli tej książki – LUDZIE SĄ DOBRZY, JEDYNIE NIEKTÓRZY Z NICH ZACHOWUJĄ SIĘ NIEWŁAŚCIWIE. Warto rozpoznać te zachowania.

Historyjka o Hubercie – wybrałam ją ze względu na wszechobecny świat internetu wśród dzieci. Chłopiec wpadł w internetową pułapkę. Nie mówiąc o tym nikomu, umówił się z kimś, kto udawał chłopca w podobnym wieku jak on. W rzeczywistości był to dorosły mężczyzna z bardzo złymi intencjami w stosunku do Huberta.

Jak mógł się zachować Hubert w takiej sytuacji? Co powinien zrobić, z kim porozmawiać, żeby siebie chronić? Czy pomyślał w takiej sytuacji o jakimkolwiek niebezpieczeństwie?

W książce przedstawione są trzy sposoby reakcji oraz konsekwencje poszczególnych działań.

Podsumowanie tematu, to cenne rady i wskazówki na co zwrócić uwagę w danej sytuacji i jak właściwie na nią zareagować.

Na końcu książki znajduje się Mały słownik słów niewesołych. Warto go przeczytać.

Telefony i adresy, pod którymi należy szukać pomocy to ostatnia równie ważna karta poradnika.

Podsumowanie.

Książka – poradnik, zupełnie inna niż dotąd przeczytane przeze mnie książki dla dzieci. Książka niezwykle ważna i bez wątpienia warta uwagi. Jako mama niespełna pięciolatki wiem, że w przyszłości z pewnością po nią sięgniemy.

Poradnik na pewno ułatwi rodzicom rozmowę o trudnym temacie przemocy seksualnej u dzieci. Same dzieci natomiast ośmieli do wyrażania zdecydowanego sprzeciwu w sytuacjach, kiedy zachowanie dorosłego wprawi je w zakłopotanie czy zawstydzenie.

Świat nie zawsze jest taki, jaki go widzą oczy dziecka…

Nauczmy dzieci zdrowej ostrożności, która w dzisiejszym świecie jest niezwykle ważną cechą.

Książkę “Zły dotyk. NIE!” od Wydawnictwa Muchomor znajdziecie TUTAJ.

Tytuł: “Zły dotyk. NIE!”

Autor: Delphine Sauliere, Gwénaëlle Boulet 

Ilustracje:  Marie Spenale

Objętość: 40 stron, oprawa twarda

Wydawnictwo: Muchomor

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *