Jak wygląda strach?

No właśnie… Jak wygląda strach?

Niektórzy wyobrażają go sobie jako coś okrągłego… Może zielonego, niebieskiego, a może fioletowego czy też różowego…? Wielkość? To wszystko zależy. Zwykle ta okrągła bryła jest całkiem sporych rozmiarów…

Pewien chłopiec o imieniu Jurek cały czas na przykład uważał, że strach jest włochaty i dość mocno śmierdzi nawozem… Kiedy go spotkał, zupełnie zmienił zdanie…

Jurek to bohater książki “Nie bój się! Wielka księga strachu (nie tylko) dla cykorków” od Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Poznamy tutaj pewne ciekawe przygody tego chłopca. Słowo „bohater” ma tu bardzo kluczowe znaczenie.

Strach jest emocją. Jedną z czterech najstarszych emocji na świecie. Ma zatem bardzo, bardzo dużo lat. Dlaczego tak dużo?

Może zawsze był potrzebny…? Nawet w epoce kamienia łupanego…?

Oczywiście, że tak! I był wtedy bardzo pomocny! Bo niby skąd ludzie pierwotni wiedzieliby, że mają uciekać przed zbliżającym się niebezpieczeństwem?

No właśnie! Strach pełnił i nadal pełni również funkcję ochronną. Przydaje się to także w obecnym, codziennym życiu.

A skąd w ogóle pochodzi strach?

Może jest produkowany w fabryce? Może rośnie w ogrodzie? A może spada z nieba razem z meteorami, albo wychodzi z diabelskiego zadka w towarzystwie piekielnych bąków…? Tutaj Jurek nieco się nagłowi…

Okazuje się, że nie tylko strach, ale i wszystkie emocje mieszkają w mózgu.

Razem z Jurkiem dowiemy się, co takiego dzieje się z naszym ciałem, kiedy czujemy strach.

Corpus amygdaloideum! 

To zdanie brzmi jak zaklęcie… Coś jak „abrakadabra”… Jest to jednak łacińska nazwa ciała migdałowego, które steruje strachem. Czy wystarczy zatem jedno zaklęcie, żeby pocić się jak mysz?

A czy Wy też boicie się klaunów? Niby postacie te powinny nas śmieszyć i bawić… Dlaczego zatem niejednokrotnie budzą w nas lęk?

A czy boją się tylko dzieci? A dorośli? Czy też odczuwają strach? Na przykładzie Jurka dowiemy się, że dorośli boją się bardzo wielu rzeczy. Czasami też widzą świat zupełnie inaczej niż postrzegają go dzieci… Dlaczego tak się dzieje?

A czy strach czuje przed czymś strach? No pewnie! Działanie szybkie i skuteczne (udowodnione naukowo), żeby napędzić strachowi stracha to podjadanie produktów bogatych w magnez i wapń.

Tyle dziś o strachu – jest on dość popularny, jak widać. Może dlatego powstała pewna galeria potworów?

Jest tutaj miejsce na Wasze strachy. Ich wizerunki mogą też wisieć na ścianie… A może te potwory nie będą wcale takie straszne, jak je narysujemy?

“Nie bój się! Wielka księga strachu (nie tylko) dla cykorków” to prawdziwa encyklopedia wiedzy o strachu. Jego rodzajach, pochodzeniu, wykrywaniu… Jest tutaj również mowa o innych emocjach, które występują w naszym życiu.

Jedno jest pewne, w wielu przypadkach oswojony strach nie jest taki straszny…

“Nie bój się! Wielka księga strachu (nie tylko) dla cykorków” oraz inne ciekawe propozycje od Wydawnictwa Nasza Księgarnia znajdziecie TUTAJ.

Tytuł: “Nie bój się! Wielka księga strachu (nie tylko) dla cykorków”

Autor: Milada Rezková

Ilustratorzy: Jakub Kaše, Lukáš Urbánek

Objętość: 208 stron, oprawa twarda

Format: 205x 267mm

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *