Co nam dała starożytność?

Obszar wokół Morza Śródziemnego był niegdyś ojczyzną wielu antycznych kultur. Na przestrzeni lat żyli tam Egipcjanie, Grecy, Rzymianie, Fenicjanie i Minojczycy.

Wszystkie te cywilizacje pozostawiły po sobie wiele najrozmaitszych skarbów (nie tylko materialnych), z których korzystamy również dzisiaj.

Piramidy i inne zadziwiające budowle, mumie, ale też grecka myśl filozoficzna, teatr, sztuka czy prawo – to tylko niektóre przykłady antycznych skarbów.

Dowiedzmy się więcej o starożytności. Zajrzyjmy dziś do książki “Świat starożytny w 100 słowach. Najważniejsze wydarzenia, najsłynniejsze postaci, najciekawsze wynalazki” od Wydawnictwa HarperCollins Polska.

Sto starożytnych haseł to m.in. ważne miejsca, osoby, idee, wynalazki i wydarzenia antycznego świata. To bardzo dokładne i przemyślane przedstawienie starożytnych cywilizacji. To również okazja do przemyśleń i dyskusji.

Na przykład sfinks – mityczne stworzenie z głową człowieka i tułowiem lwa…

Wielki Sfinks to najstarszy i największy pomnik na świecie. Ma aż 72,5m długości i 20,2m wysokości!

Hieroglify – wypisane na świątynnych kolumnach, wydrapane na glinianych tabliczkach czy napisane na zwojach papirusowych symbole. Taka wiadomość mogła być zapisana pionowo lub poziomo, od prawej lub od lewej strony…

Monety – najstarsze zostały wybite w Lidii na terenie dzisiejszej Turcji aż 2600 lat temu. Początkowo były okrągłe i miały kształt fasoli. Zawierały najrozmaitsze wizerunki, m.in. foki jedzącej ośmiornicę…

Rzymski system zapisywania liczb swój początek wziął prawdopodobnie od konieczności zapisywania przez pasterzy liczebności swoich stad. Korzystamy z niego do dzisiaj, patrząc chociażby na zegarek…

Kleopatra – to jedna z najbardziej fascynujących postaci starożytnego świata. Sprawowała władzę w Egipcie już w wieku 18 lat…

Zeus – to najpotężniejszy z greckich bogów, który był przedstawiany jako król mieszkający nad górą Olimp. Jego podobizna znajdowała się na ołtarzach w wielu greckich domach.

Czy zaciekawiły Was antyczne cywilizacje?

To tylko oczywiście niektóre ze starożytnych haseł zawartych w tej książce.

To prawdziwa antyczna encyklopedia.

Te oraz inne ciekawe książki od Wydawnictwa HarperCollins Polska znajdziecie TUTAJ.

Tytuł: “Świat starożytny w 100 słowach. Najważniejsze wydarzenia, najsłynniejsze postaci, najciekawsze wynalazki”

Autor: Clive Gifford

Ilustrator: Gosia Herba

Objętość: 112 stron, oprawa twarda

Format: 235 x 290mm

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *