Życie misjonarzy

Misja. Co znaczy to słowo?

Można chyba napisać, że to obranie za cel wypełnienia pewnego zadania.

Dziś dowiemy się, jak wyglądało życie chrześcijańskich misjonarzy, którzy odkryli w sobie powołanie do głoszenia Jezusa właśnie w taki sposób.

Poznajmy książkę “Ze świętymi na misjach” od Wydawnictwa Jedność.

Czy wiecie, kto jest patronką misji?

Otóż została nią Święta Teresa od Dzieciątka Jezus, która do klasztoru sióstr karmelitanek chciała wstąpić już w wieku 15 lat. Z uwagi jednak na słabe zdrowie, odmówiono jej wówczas przyjęcia. Tereska bramę klasztoru przekroczyła rok później. Jej marzeniem od zawsze był wyjazd na misję. Nie spełniło się ono jednak ze względu na stan zdrowia – zachorowała na gruźlicę i zmarła w wieku 24 lat. Marzenie nie spełniło się za życia Teresy, jednak urzeczywistniło się po jej śmierci.

A czy znacie pewnego Świętego od miotły? Tak, dokładnie… od miotły…

To Święty Marcin, który jest też nazywany “Świętym Franciszkiem z Ameryki Południowej”. To pierwszy Święty z Peru, który przyszedł na świat 9 grudnia 1569r jako syn hiszpańskiego rycerza i kobiety o afrykańskich korzeniach. Został uznany przez ojca dopiero po kilku latach życia. Był bardzo zdolnym chłopcem, dlatego też mama wysłała go na nauki do balwierza (ludowy lekarz, osoba zajmująca się goleniem, wyrywaniem zębów czy nawet nastawianiem złamanych kości). Jak się domyślacie naukę przyswajał bardzo szybko. On jednak mimo wszystko miał zupełnie inne plany… Chciał zostać zakonnikiem i kapłanem. Z uwagi na swój kolor skóry nie został tak szybko przyjęty do klasztoru – nie pozwalało na to ówczesne prawo kolonialne. W zostaniu członkiem wspólnoty zakonnej pomógł Marcinowi ojciec, który poczuł się bardzo urażony odmową przyjęcia syna.

Zakonnik pomagał nie tylko ludziom, ale i zwierzętom. W domu swojej siostry założył nawet schronisko dla bezdomnych psów i kotów. Opiekował się ptakami, a nawet wygłodniałymi myszami (wiąże się z nimi pewna ciekawa historia…). Brat Marcin na pamiątkę swojej wielkiej przyjaźni ze zwierzętami często przedstawiany jest właśnie w towarzystwie psa, kota, myszy czy miotły.

To tylko dwie szerzej opisane przeze mnie postacie. Cichawych biografii misjonarzy znajdziecie w tej książce o wiele więcej.

W książce znajdziecie też ciekawe przysłowia narodów z różnych stron świata, krzyżówki, diagramy, trochę wiedzy geograficznej i przyrodniczej oraz informacje na temat kultur ludzi żyjących daleko od nas.

oraz inne ciekawe propozycje od Wydawnictwa Jedność znajdziecie TUTAJ.

Tytuł: Ze świętymi na misjach”

Autor: Ks. Zbigniew Sobolewski

Ilustrator: Ola Makowska

Objętość: 136 stron, oprawa twarda

Format: 210 x 210mm

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *