Zwiedzamy stadiony

Dziś będzie coś dla prawdziwych fanów piłki nożnej!

Każdy, kto gra w piłkę nożną zapewne wie, że te miejsca mają bardzo ważne znaczenie w życiu każdego piłkarza… Wiążą się z nimi wspaniałe piłkarskie wspomnienia. Rozgrywki, treningi, uroczyste śpiewanie hymnów – to piękne piłkarskie obrazy. Być w takim miejscu, to dla wielu miłośników piłki nożnej wielkie marzenie…

Tak! Dokładnie! Chodzi rzecz jasna o stadiony!

Dziś będziemy podróżować po stadionach na całym świecie. Odwiedzimy m.in. Wembley, Camp Nou oraz meksykański Estadio Azteca.

Poznajmy książkę „Stadiony świata” od Wydawnictwa Dwukropek. To dzięki niej będzie możliwa ta bardzo ciekawa wycieczka.

A czy wiecie skąd w ogóle wzięła się nazwa „stadion”?

Otóż pochodzi ona z języka greckiego i oznacza miarę długości, jaką stosowano w starożytnej Grecji. Długość „jednego stadionu” miał tor dla biegaczy wokół greckich boisk. Ta długość wynosi około 192 metry.

Skoro już o starożytnej Grecji mowa… Dokładnie tak… Historię stadionu liczy się w stuleciach…

Najstarszy stadion powstał właśnie w Grecji, a dokładniej w mieście Olimpia. To tam odbyły się pierwsze igrzyska olimpijskie i dlatego płomień olimpijskiego znicza jest zapalany każdorazowo na tym właśnie stadionie.

Przenieśmy się jednak do czasów bardziej nam współczesnych…

Wembley – któż go nie zna, prawda? Naprawdę robi wrażenie! To drugi co do wielkości stadion w Europie. (Pierwsze miejsce należy do Camp Nou.)

Co go wyróżnia?

Otóż znajduje się tam aż 90 tysięcy krzeseł, 30 wind, 700 najróżniejszych punktów gastronomicznych i uwaga – aż 2618 toalet! Ma ich najwięcej ze wszystkich stadionów na całym świecie!  (O kolejkach do toalety nie ma tu pewnie mowy. 🙂 )

Cechą charakterystyczną Wembley jest wielki łuk sięgający aż 133 metrów wysokości. Jest rozświetlony podczas rozgrywanych meczów i widać go z bardzo odległego miejsca.

A czy wiecie, że w historii Wembley swoją rolę (i to bardzo dużą) odegrał pewien Polak? Polski inżynier Edmund Obiała, to najbardziej znany architekt obiektów sportowych.

Na temat Wembley można by pisać wiele… To bardzo interesujące miejsce i równie ciekawa jego historia.

A czy znacie stadion, który został zbudowany na wodzie?

Otóż największy, pływający stadion na świecie znajduje się w Singapurze. Spokojnie – trybuna jest tylko z jednej strony i mieści się na lądzie. Miejsce zatem w pełni bezpieczne. Z uwagi jednak na duże zaludnienie, koniecznym jest wykorzystanie również wody do budowy tak dużych obiektów. Ten stadion naprawdę robi wrażenie!

Stadiony kryją w sobie naprawdę wiele tajemnic…

Czy wiecie, gdzie znajduje się najmniejsze na świecie boisko? Który stadion może poszczycić się mianem najbardziej ekologicznego? Który z nich jest z kolei najbardziej wyjątkowym sukcesem technologii?

Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziecie w książce „Stadiony świata”. Jest tu wiele zdjęć i bardzo ciekawych informacji. Nie zabraknie także charakterystyki najbardziej znanych piłkarzy.

To bardzo ciekawa, piłkarska podróż, w którą warto wyruszyć!

Książkę “Stadiony świata” od Wydawnictwa Dwukropek znajdziecie TUTAJ.

Tytuł: “Stadiony świata”

Autorzy: Joanna Bachanek, Jacek Cukrowicz

Ilustrator: Agnieszka Suszczyńska

Objętość: 228 stron, oprawa twarda

Format: 305 x 255mm

Wydawnictwo: Dwukropek

One thought on “Zwiedzamy stadiony

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *