Zapach Świąt…

Z czym kojarzą Wam się Święta?

Zapach pierników, kompotu z suszu, wigilijne potrawy, spotkania w rodzinnym gronie, ubieranie choinki… A może wyczekiwanie na prezenty od Świętego Mikołaja, życzenia, smak makowca i zapach grzybowej zupy?

Tak wiele pozytywnych wspomnień i obrazów w naszej pamięci niosą te Święta.

Tradycje świąteczne w zależności od regionu Polski, w jakim mieszkacie zapewne nieco się różnią. Widać to chociażby po różnorodności wigilijnych potraw. Ale to nie jedyne różnice…

Bożonarodzeniowe tradycje są też inne w różnych państwach. Czasami mogą wydawać się nam zupełnie dziwne…

Dziś przy pomocy książki “Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie” od Wydawnictwa Nasza Księgarnia poznamy bożonarodzeniowe i noworoczne tradycje, jakie obowiązują w Polsce i różnych innych krajach. Ta książka z pewnością wprowadzi już nas w świąteczny klimat. Będzie bardzo ciekawie!

Czy wiecie, że data 25 grudnia jako Dzień Bożego Narodzenia została przyjęta bardzo umownie? Biblijni ewangeliści opisując dzieje swojego nauczyciela nie wspominali o niej wcale. Rzymianie tego dnia obchodzili natomiast święto Słońca Niezwyciężonego, co miało związek z zimowym przesileniem. Z czasem rzymskie święto zostało zastąpione przez chrześcijańskie, a dzień 25 grudnia został uznany jako znany nam dobrze Dzień Bożego Narodzenia. Sam Chrystus nazywany był przecież “Światłością świata”.

Czy Święty Mikołaj ma wygląd staruszka z długą, białą brodą ubranego w czerwony kożuch i czapkę? Początkowo twierdzono, że Mikołaj wygląda jak biskup z charakterystyczną, trójkątną czapką i pastorałem tak jak Święty Mikołaj z Miry. Taki obraz Mikołaja mają zresztą do dziś Rosjanie. Nie uwierzycie, ale Mikołaja, którego znamy dzisiaj stworzył pewien ilustrator świątecznej reklamy Coca-Coli. Był on zresztą nieco podobny do samego ilustratora. Wesoły, miły staruszek skradł nam wszystkim serca i zagościł na stałe w naszej świątecznej tradycji.

Czy Święty Mikołaj rozdaje prezenty dzieciom na całym świecie? A czy tylko on roznosi prezenty? Otóż w Szwecji podarunki rozdaje Jultomte – postać wielkości i wyglądu ogrodowego krasnala, którego sanie ciągnie kozioł. Na Islandii z kolei dzieci odwiedza 13 skrzatów, które według tradycji nie zawsze były grzeczne i robiły ludziom psikusy. Dziś są o wiele bardziej grzeczniejsze, opowiadają ludziom bajki, a nawet im śpiewają. Każdy z nich przez 13 dni wkłada do butów drobny upominek (choć przy okazji zdarza się im zabrać jakąś świeczkę czy pyszną kiełbaskę).

Są również takie regiony w Polsce, w których prezenty przynosi Dzieciątko lub Gwiazdor. Wiecie, które?

Ciekawe te bożonarodzeniowe tradycje, prawda?

To jedynie wstęp do wielu interesujących zagadnień poruszanych w tej książce.

Będzie na przykład o historii choinkowych bombek i dziejach samej choinki…

Będzie o kolędach, pasterce, opłatku i miniaturowej stajence…

Bedzie też o największych bożonarodzeniowych jarmarkach, włoskim przemarszu z pochodniami i szwedzkich pochodach ze świecami…

Będzie nawet o świątecznych filmach. Okazuje się, że ekipa filmowa znanego nam dobrze Kevina miała pewne tajemnice…

Bedzie mnóstwo informacji i mnóstwo ciekawej wiedzy! Nie zabraknie też świątecznych i klimatycznych ilustracji. 

“Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie” oraz inne ciekawe propozycje od Wydawnictwa Nasza Księgarnia znajdziecie TUTAJ.

Tytuł: “Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie”

Autor: Monika Utnik-Strugała

Ilustrator: Ewa Poklewska-Koziełło

Objętość: 176 stron, oprawa twarda

Format: 195 x 254mm

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *