Z Ziemi na Księżyc

Kosmos… Potężny i nieosiągalny… Piękny i ciekawy…

Tak fascynujący, że koniecznie warto go bliżej poznać!

„To jest mały krok dla człowieka, ale wielki krok dla ludzkości” – zapewne znacie te słowa , które powiedział Neil Armstrong stawiając swoją stopę na Księżycu. Było to 20 lipca 1969 roku.

Niesamowite, prawda?

Dziś o wyprawach na Księżyc będzie więcej. Nie zabraknie wielu naukowych ciekawostek oraz faktów z codziennego życia astronautów.

A to wszystko dzięki książce ” Ziemia do Księżyca” od Wydawnictwa Muchomor. Przyjrzyjmy się bliżej tej nieziemskiej propozycji!

Zacznijmy od samego początku… Jak widzicie w spisie treści, znajdziecie tu wiele interesujących zagadnień. Książka napisana jest bardzo przystępnym językiem – dzieci z pewnością wciągną się w tą lekturę. Naukowe i techniczne słowa, jeśli się pojawiają, wytłumaczone są w bardzo ciekawy i przystępny sposób.

„Ziemia do Księżyca” to historia misji Apollo 11 i uczestniczących w niej bohaterów. Jednak to nie wszystko, co znajdziecie w tej książce… Cały program Apollo trwał przecież 11 lat i misji Apollo było w tym czasie kilkanaście. Wiele z nich zakończyło się niepowodzeniem… W końcu się udało! Człowiek stanął na Księżycu! Misja Apollo 11 nie była jednak ostatnią misją w całym programie…

A czy wiecie, jakie państwa rywalizowały ze sobą o podbój kosmosu?

Tak zgadza się, były to USA oraz ZSRR w czasie Zimnej Wojny. Te dwa państwa miały wielkie zaplecze, żeby zmierzyć się z prawdziwym lotem na Księżyc.

A czym różni się astronauta od kosmonauty?

To bardzo ważne zagadnienie i ma związek z określeniem stosowanym przez dwa wyżej wymienione państwa. Otóż według Rosjan kosmonauta to ktoś taki, kto odbył przynajmniej jedną kosmiczną podróż. Według Amerykanów definicja astronauty jest zupełnie inna…

Pierwszym kosmonautą był Jurij Gagarin to fakt doskonale znany. A czy wiecie, ile minut Gagarin spędził w kosmosie i co tam właściwie robił? A co zainspirowało go do bycia kosmonautą? To od niego wywodzi się słynny wśród astronautów przesąd… 🙂

A Neil Armstrong – bohater misji Apollo 11 – czy wiecie skąd u niego kosmiczna pasja? Wielka sława była dla niego nieco męcząca i czuł się nią zdegustowany, dlatego też w 1994 roku zaprzestał rozdawania autografów. Okazało się bowiem, że wszyscy chcieli na jego podpisie zarobić. I nie tylko na podpisie – pewien fryzjer sprzedał nawet włosy Armstronga…

A czy jesteście ciekawi, jak wyglądały przygotowania do lotu w kosmos? Kiedyś były one zupełnie inne niż obecnie. Jednym z ćwiczeń astronauty było chodzenie po ścianie (przy pomocy specjalnych pasów rzecz jasna).

Prawda jest taka, że w kosmos latali nie tylko ludzie. Już przed misjami Apollo wysyłano tam zwierzęta, żeby sprawdzić czy jest to rzecz osiągalna dla żywych organizmów.

Zacznijmy od początku… Pierwszymi zwierzętami wypuszczonymi w kosmos były maleńkie owady – muszki. Następnie w kosmos poleciały makaki, żółwie, traszki, skorpiony, ryby, pająki, psy – wśród nich oczywiście najbardziej znana Łajka.

Na Księżyc były wysyłane również pojazdy. Na przykład rower księżycowy służył do przewożenia zebranych księżycowych próbek.

Rzecz jasna zdobycie Księżyca to nie lada wydarzenie, które odbiło się wielkim echem we wszystkich dostępnych mediach. Głównym bohaterem tych naukowych wieści był oczywiście Księżyc.

Oj wtedy naprawdę się działo! Można napisać, że poruszona tym faktem była cała Ziemia!

Książkę Ziemia do Księżyca” od Wydawnictwa Muchomor znajdziecie TUTAJ.

Tytuł: “Ziemia do Księżyca”

Autor: Lara Albanese

Ilustracje: Luogo Comune

Objętość:  60 stron, oprawa twarda

Format: 295 x 233mm

Wydawnictwo: Muchomor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *