Wszechobecne śmieci…

Temat śmieci – temat rzeka…

Można o nim mówić bardzo dużo i za każdym razem dowiemy się czegoś nowego…

A wiecie dlaczego?

Otóż dlatego, że śmieci otaczają nas niemal wszędzie… Ilość pozostawianych przez ludzi śmieci bardzo szybko wzrasta.

Można je znaleźć nie tylko w koszach, na wysypiskach śmieci czy w spalarniach… Lasy, oceany, kosmos, Księżyc, a nawet Mars – tam również się znajdują…

Wiecie, że to jeden z najbardziej uciążliwych problemów na świecie?

Warto zatem dowiedzieć się czegoś więcej w tym temacie…

Polecamy Wam dziś lekturę książki „Śmieci – najbardziej uciążliwy problem na świecie!” od Wydawnictwa Babaryba. Propozycja warta poznania przez młodszych i starszych Czytelników. Dostarczy na pewno wiele ciekawych pomysłów na długie rozmowy…

Co to w ogóle są śmieci? Jak je zdefiniować?

Śmieci to rzeczy, których używamy codziennie i decydujemy, że nie są już nam potrzebne. To rzeczy, które są również dodatkiem (czasami dużo za dużym) do przedmiotów, które kupujemy w sklepach. Tutaj myślę o plastikowych czy foliowych opakowaniach, które niejednokrotnie stanowią wielkie opakowania małych rzeczy…

O tym, co można uznać za śmieci, codziennie decydujemy zatem sami. Może się okazać, że to co nam jest niepotrzebne, innym bardzo się przyda.

Okazuje się, że ze śmieci może nawet powstać muzealny eksponat.

Pewien artysta zaskoczył i zszokował w tym temacie cały świat sztuki… Marcel Duchamp przekazał bowiem na wystawę sztuki pisuar… Dzieło to nazwał „Fontanna”. To jeden z najgłośniejszych tego typu przykładów. Jest ich znacznie więcej…

Nie ulega jednak wątpliwości, że każdego dnia ludzie zostawiają przeogromną ilość śmieci. Żeby móc je później przetworzyć (choć nie jest to łatwe) powinny one być segregowane. Ważne zatem, aby oddzielać m.in. plastik od papieru czy szkła. Ułatwi to z pewnością dalszy proces recyklingu.

Recykling to jednak nie jest wykorzystanie danego przedmiotu 1:1 do produkcji nowego. W wyniku tego procesu powstają również odpady resztkowe, które trafiają na wysypiska śmieci. Współczesne wysypiska wyglądają zupełnie inaczej niż te sprzed kilkudziesięciu lat. Odpady trafiają także do spalarni.

Jednak jeśli myślicie, że to już koniec śmieci, to nic bardziej mylnego… W wyniku spalania powstają również resztki… To żużel, który jest składowany na wysypiskach lub też wykorzystywany do budowy dróg. Proces, który opisałam nie zawiera rzecz jasna istotnych i bardzo ważnych szczegółów. Wiecie jakich? Dym i substancje toksyczne – to niestety dodatkowy element przetwarzania śmieci… Z tymi dodatkowymi elementami mamy pośrednio do czynienia my i nasze dzieci.

Ważne zatem, aby wszyscy ludzie z każdym dniem pozostawiali po sobie coraz mniej śmieci. Szkodzą one nie tylko nam, ale i zwierzętom, dla których wielokrotnie stanowią bezpośrednie zagrożenie życia.

Jak zatem postępować w codziennym życiu, żeby wyrzucać coraz mniej rzeczy?

Słyszeliście o pewnej czteroosobowej rodzinie, której całoroczne odpady zmieściły się w jednym niewielkim słoiku? Niemożliwe? Warto poznać ten przykład.

Jeśli temat wszechobecnych śmieci Was zainteresował, koniecznie odsyłamy do lektury „Śmieci – najbardziej uciążliwy problem na świecie!”. Z książki dowiecie się wielu ważnych i ciekawych informacji.

Jak wyglądał świat śmieci w dawnych czasach? Czy wtedy ludzie pozostawiali ich tak dużo jak obecnie?

Czy można zbudować z odpadów prawdziwy i gotowy do zamieszkania dom? Jak on może wyglądać?

Co to jest mikroplastik? Gdzie się znajduje i komu szkodzi?

Czym są wyspy śmieci i ile ich już odkryto?

To tylko niektóre z pytań, na jakie znajdziecie odpowiedź w tej właśnie książce.

Polecamy!

“Śmieci – najbardziej uciążliwy problem na świecie!”oraz inne ciekawe propozycje od Wydawnictwa Babaryba znajdziecie TUTAJ.

Tytuł: “Śmieci – najbardziej uciążliwy problem na świecie!”

Autor: Gerda Raidt

Objętość: 96 stron, oprawa twarda

Format: 170 x 225mm

Wydawnictwo: Babaryba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *