Wspomnienia z dzieciństwa…

Wspomnienia  z dzieciństwa...

Pamiętacie swoje? Ulubione zapachy z babcinej kuchni, smaki, które do dziś pamiętamy, wesołe zabawy i spotkania z przyjaciółmi… Każdy z nas ma swoje własne, wyjątkowe wspomnienia. W dzisiejszym, zabieganym świecie pełnym zewsząd technologii zapewne bardzo je doceniamy.

Dziś będzie właśnie o wspomnieniach… Wspomnieniach z dzieciństwa, które miało miejsce podczas lat wojny i pierwszych lat powojennych.

Jak wtedy wyglądało życie dzieci? Co w szczególny sposób dorosłe dziś osoby pamiętają z tamtych lat?

Poznajmy wspomnienia Pani Joanny Papuzińskiej opisane w książce „Darowane kreski” od Wydawnictwa Literatura.

Kilka słów o Autorce. Pani Joanna Papuzińska to Profesor zwyczajny nauk humanistycznych, wykładowca i pracownik naukowy UW, krytyk literacki oraz autorka wielu rozpraw dotyczących literatury dziecięcej. Jej utwory zostały już na stałe włączone do klasyki dziecięcej literatury. Opowiadanie „Asiunia” otrzymało Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy.

Zatem jakie właściwie było dzieciństwo w tamtych latach?

Otóż pomimo zewnętrznych przeciwności, było również szczęśliwe, pełne miłości i rodzinnego ciepła.

Zabawy z rówieśnikami, sztuczki na łóżku z wielkim kopcem pościeli, zbieranie skarbów, smak plasterków kartoflanych pieczonych na blasze, zakładki do książek z papierków po cukierkach… Wspólne kolędowanie, przedstawienia przygotowywane przez dzieci, ubieranie choinki ozdobami zrobionymi własnoręcznie, Wielkanocne śniadanie… Takich obrazów – tych szczęśliwych obrazów opisanych jest tutaj wiele.

Oczywiście wojenne czasy to nie był łatwy okres. To niczemu niewinne dzieci musiały odnaleźć się w świecie, który zmienili inni dorośli…

Dla małych dzieci żyjących w tamtym okresie taka była właśnie rzeczywistość, dlatego też każde z nich doceniało każdą drobną rzecz, która dziś być może wydaje nam się malutka i błaha.

„Darowane kreski” to długo oczekiwane piękne wydanie wspomnień. Nie zabraknie w nich również zdjęć z tamtego okresu. Cała historia małej Joasi opowiedziana jest w ujmujący sposób. Wielokrotnie podkreślane jest w niej, jak ważną rolę w życiu dziecka odgrywa rodzina, przyjaciele i ciepło domowego ogniska. We wspomnieniach nie ma dat (one nie były ważne dla dzieci), ani nazwisk żołnierzy (dla dzieci byli to po prostu panowie w mundurach). Jest tu natomiast wiele elementów, które miały wpływ na szczęśliwe dzieciństwo w wojennym czasie. Takie wspomnienia warto przeczytać.

„Darowane kreski zostały wyróżnione Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Janusza Korczaka.

“Darowane kreski” oraz inne ciekawe propozycje od Wydawnictwa Literatura znajdziecie TUTAJ.

Tytuł: “Darowane kreski”

Autor: Joanna Papuzińska

Opracowanie graficzne: Magdalena Pilch

Objętość: 240 stron, oprawa twarda

Format: 242x 170mm

Kategoria wiekowa: 10+

Wydawnictwo: Literatura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *