Wiatr to potężna siła!

Wilma, Max, Victor, Katrina, Hanna, Leon czy Patrycja…

Tak jak zapewne sądzicie, to bardzo popularne imiona. Jednak nie są to tylko imiona ludzi, ale tak nazywane są również bardzo silne wiatry…

Odkąd pojawiła się możliwość ostrzegania przed nimi ludzi, dla łatwiejszej komunikacji zaczęto je nazywać właśnie popularnymi imionami. Wcześniejsze skomplikowane techniczne oznaczenia mogłyby przysporzyć wielu problemów… I tak obecnie co roku Światowa Organizacja Meteorologiczna układa listę imion, którymi nazywane będą pojawiające się huragany, tajfuny i tropikalne cyklony.

Ciekawe prawda?

A jak w ogóle powstaje wiatr?

Wszystkiego dowiemy się z ksiażki „Wiatr” od Wydawnictwa Muchomor, która odkryje nam wiele wietrznych tajemnic…

Powietrze to miliony niewidocznych dla oka cząsteczek, które nieustannie pędzą w różnych kierunkach. Cząsteczki te mogą być bardziej stłoczone – wówczas mówimy o gęstym powietrzu lub też bardziej rozproszone – wtedy mamy powietrze rozrzedzone. Jeśli te dwa rodzaje cząsteczek spotkają się ze sobą, stłoczone cząsteczki przemieszczają się tam, gdzie mają więcej miejsca czyli do przestrzeni z cząsteczkami bardziej rozproszonymi. Obrazowo wygląda to tak, jak podróż nieco zatłoczonym autobusem. Pewnie też szukalibyście wtedy więcej wolnej przestrzeni…

Siła wiatru jest ogromna. Rzeczywiście, niejednokrotnie potrafi wyrządzić ludziom (zwierzętom również) wiele szkód, ale bardzo często to właśnie zwierzęta potrafią doskonale wykorzystać tą siłę.

Wiatr to świetny środek transportu dla zwierząt. Do swoich podróży w sprytny sposób wykorzystują go pająki, które szybując na pajęczej nici potrafią pokonać wiele kilometrów.

Przy pomocy wiatru rozsiewają się przecież nasiona. Czy wiecie, że dmuchawce potrafią podróżować tak daleko, jak wygląda droga z Łodzi do Torunia? Niewyobrażalne, prawda?

A szybowanie? Tutaj wiatr odgrywa kluczową rolę. Rekordziści pokonali szybowcem nawet 3000 kilometrów.

Pamiętajcie też o lotach balonem czy o żeglowaniu…

Dzięki wiatrowi mamy też prąd. Coraz częściej na świecie powstają nowoczesne farmy wiatrowe, które wykorzystując siłę wiatru produkują elektryczność.

Tak więc wiatr daje nam wiele ciekawych rozwiązań. Pamiętajmy jednak, że to wielka i  ogromna siła, z którą czasami po prostu nie ma żartów…

Książka „Wiatr” to prawdziwa wietrzna encyklopedia. Znajdziecie tu bardzo wiele informacji i najróżniejszych ciekawostek. To książka dla prawdziwych odkrywców świata i zjawisk natury!

Książkę “Wiatr” od Wydawnictwa Muchomor znajdziecie TUTAJ.

Tytuł: “Wiatr”

Autor: Anna Tyczyńska-Skowrońska

Ilustracje: Agata Dudek, Małgorzata Nowak

Objętość:  64 strony, oprawa twarda

Format: 245 x 335mm

Wydawnictwo: Muchomor

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *