Trudny temat – utrata bliskiej osoby…

Wyjątkowa, magiczna, pięknatak określiłabym „Dom babci” od Wydawnictwa CzyTam.

Wyjątkowa – bo przedstawia odejście bliskiej osoby w sposób bardzo łagodny w odbiorze dla dziecka. Choć tematem książki jest strata ukochanej przez głównego bohatera babci, ani razu nie ma bezpośredniej mowy o śmierci i towarzyszącej jej żałobie… Opowiedziana historia przepełniona jest niezwykłą miłością pomiędzy wnuczkiem a babcią, ciepłem i mnóstwem dobrych emocji.

Magiczna – bo przenosi w świat marzeń, w którym wspomnienia o bliskiej osobie pomagają osiągnąć to, co bez nich nie byłoby możliwe. W książce znajdziemy kilka przenośni i ukrytych znaczeń, które jeszcze bardziej podkreślają wartość przedstawionej tu więzi między babcią a wnuczkiem.

Piękna – bo poza tym, że sama opowieść oddaje piękno uczuć, to dochodzą do tego jeszcze cudowne ilustracje. Oprawa graficzna sprawia, że obok tej książki nie da się przejść obojętnie.

Fragment książki:

„Co wieczór przed położeniem się

do snu chłopiec rozpalał ogień w kominku.

Potem sadowił się koło babci w jej ulubionym fotelu.

A babcia pokazywała

chłopcu swoje zdjęcia.

Pewnego dnia nie dała rady podnieść się i usiąść na łóżku,

a kiedy chłopiec przyszedł do niej – babci nie było.

I wtedy chłopiec wpadł na pewien pomysł.”

Babcia była kiedyś architektem i projektowała najwyższe wieżowce, większe niż całe miasteczka. Jej dziełem były najpiękniejsze pałace, muzea czy biblioteki. Jednak najważniejszy projekt był jeszcze przed nią. Pewnego razu obiecała wnukowi, że wybuduje dla niego dom, który będzie stał w wyjątkowym miejscu. Babcia nie zdążyła jednak tego zrobić, dlatego chłopiec postanawia sam zająć się realizacją ich wspólnego marzenia. Jaki ma pomysł? Jak go zrealizuje? Czy znajdzie to wyjątkowe miejsce, o którym mówiła babcia?

Opowieść niezwykła…Pełna ciepła, przepełniona miłością… Pomaga oswoić dziecko z trudnym tematem, jakim jest utrata bliskiej osoby. Pokazuje ponadczasową więź, która nie zniknie, nawet jeśli ukochanej osoby już z nami nie ma…

Tutuł: „Dom babci”

Autor: Ross Montgomery

Ilustracje: David Litchfield

Liczba stron: 32 strony, oprawa twarda,

Format: 260 x 260mm

Wydawnictwo: CzyTam

Wiek: 3+

 

 

 

10 thoughts on “Trudny temat – utrata bliskiej osoby…

    1. Mowa jest o starości i postępujących ułomnościach babci, co przyczynia się do tego, że pewnego dnia jej po prostu nie ma… Jednak później przychodzi realizacja wspólnych marzeń, co powoduje, że chłopiec znowu czuje jej bliskość…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *