Tata na medal!

“Każdy z nas jest zupełnie inny, niepowtarzalny i… wyjątkowy!”

Piękne słowa, prawda?

W pełni zgadzam się z tym twierdzeniem. Począwszy od wyglądu, poprzez zainteresowania czy posiadane talenty wszyscy jesteśmy różni. Ktoś wysoki, ktoś inny niski… Jeden uwielbia podróże, inny z kolei woli dużo czytać. Ktoś pięknie śpiewa czy gra na gitarze, ktoś potrafi pięknie tańczyć… Poprzez różnorodność, jesteśmy dla siebie wzajemnie ciekawi.

Wyobrażacie sobie co by było, gdyby wszyscy wyglądali podobnie, to samo lubili i żyli w podobny sposób? Nie wiem jak Wy, ale ja tu widzę niezłą katastrofę!

Dziś będzie właśnie o różnorodności, ale i o pewnych ograniczeniach, które choć czasami sprawiają trochę kłopotu, to nie muszą być wcale takie uciążliwe… Często okazuje się bowiem, że to właśnie dzięki nim odkrywamy wiele ciekawych rzeczy, których w przeciwnym razie w ogóle byśmy nie dostrzegli.

Niepełnosprawność, bo o niej tutaj mowa, ma bardzo duży wpływ na zwykłą codzienność każdego, kto ma z nią do czynienia…

Poznajmy ten ważny temat z książką “Benio, tata i reszta świata” od Wydawnictwa Skrzat.

Benio to już wcale nie maluch… Od tygodnia chłopiec chodzi bowiem do przedszkola! I co ważne, bardzo lubi tam chodzić! Ma kolegów i koleżanki, z którymi ciekawie spędza czas. Uwielbia też kącik z książkami i puzzlami, bo czytanie i układanie to jego ulubione zajęcia.

Pewnego dnia dzieje się jednak coś, czego Benio w ogóle się nie spodziewa. Kamil – jego kolega, zadaje mu pewne, jak się okazuje, dość kłopotliwe pytanie…

“Mama mi powiedziała, że twój tata nie chodzi. A czemu?” pyta. I tutaj wśród dzieci rozpoczyna się bardzo ożywiona dyskusja. Dzieci zastanawiają się m.in. jak tata Benia pracuje, jak chodzi na spacery, jak się bawi, jak tańczy z mamą, jak sika, jak schodzi po schodach? Co się okazuje? Świat, który do tej pory wydawał się Beniowi normalny, taki który znał na co dzień, teraz wydaje mu się całkiem dziwny i odmienny od tego, który znają jego koleżanki i koledzy.

Z pomocą przychodzi chłopcu mama. Tłumaczy, że Benio może z tatą robić wiele ciekawych rzeczy i to, że jeździ on na wózku w ogóle mu w tym nie przeszkadza. Co prawda tata nie zagra z nim piłkę (to zupełnie nic nie szkodzi, bo chłopiec w ogóle nie lubi jej kopać), ale może na przykład pograć w szachy, kręgle, malować, czytać, gilgotać, słuchać ciekawych opowieści oraz świetnej gry na gitarze. Nie każdy tata potrafi robić takie rzeczy, a tata Benia jest w tym naprawdę dobry i to, że jeździ na wózku inwalidzkim w ogóle mu w tym nie przeszkadza. Niepełnosprawność to bowiem nie tylko ograniczenia. Choć niejednokrotnie wymaga dostosowania codziennych czynności do prowadzenia wygodniejszego życia, to można czerpać też z takich sytuacji wiele pozytywów. Benio również się o tym przekona.

“Benio, tata i reszta świata” to wartościowa książka, która porusza niezwykle ważny temat. Warto porozmawiać o nim z przedszkolakiem. Na uwagę zasługuje tutaj też pomysł Pani, która zorganizuje pewną ciekawą pogawędkę z całą przedszkolną grupą. Efekt tej dyskusji niewątpliwie zaskoczy Benia…

W książce znajdziemy również inne ciekawe wątki.

“Zawsze mamy wpływ na nasze humory.”

“Każdy wiek ma swoje prawa, ale i… obowiązki.”

To tylko niektóre z przykładów życiowych reguł, które są tutaj poruszone. Warto omówić je z przedszkolakiem.

Książkę przeczytałyśmy niemal jednym tchem.

Bardzo ciekawa i godna uwagi propozycja dla przedszkolaków.

“Benio, tata i reszta świata” to książka z serii MÓJ MAŁY ŚWIAT.  W skład serii wchodzi też “Artek i bardzo długi tydzień” oraz “Frania, Kupmi i takale”. Ich recenzje również pojawią się na naszej stronie.

“Benio, tata i reszta świata” oraz inne ciekawe propozycje od Wydawnictwa Skrzat znajdziecie TUTAJ.

Tytuł: “Benio, tata i reszta świata”

Autor: Izabela Michta

Ilustrator: Katarzyna Nowowiejska

Objętość: 72 strony, oprawa twarda

Format: 138x 195mm

Wydawnictwo: Skrzat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *