Jakieś dziwne dźwięki z mojego ciała…

– Ups… Przepraszam…

– Ojoj… To było niechcący…

– Ojej…

Czasami z głębi naszego ciała wydostają się dźwięki, które robią nam niezłego psikusa… Wiecie, o czym mowa?

A czy te dziwne odgłosy, które czasami wprawiają nas w delikatne zakłopotanie są w ogóle nam potrzebne?

Czy znacie kogoś, kto nie beka, nie puszcza bąków, nie burczy mu w brzuchu, nie miał nigdy czkawki i nigdy, ale to przenigdy nie chrapał? Co do tej ostatniej kwestii z pewnością znajdziemy wiele takich osób, jednak warto te przypadki sprawdzić samemu… Może okazać się zupełnie inaczej niż oni sami twierdzą…

A kaszel, kichanie, gwizdanie, bicie serca, szczękanie zębami? A mowa, śpiew, płacz czy śmiech? To jeszcze nie wszystkie dźwięki, które wydostają się z naszego ciała… Jest ich naprawdę całkiem spora ilość. Przyjrzymy się im dziś bliżej… Będzie dużo ciekawostek, mnóstwo praktycznych informacji, przykłady doświadczeń i bardzo dużo tematów do rozmów.

Poznajmy książkę „Co tam słychać, czyli dziwne dźwięki z głębi ciała” od Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Takie tematy na pewno zainteresują Małych Czytelników… Ważne i interesujące, ciekawe i zachęcające do dalszego poznania. Takie właśnie są sprawy związane z różnymi dziwnymi dźwiękami, jakie wydostają się z głębi naszego ciała.

Ważny temat: BEKANIE.

Naukowa definicja tego procesu, to usuwanie z żołądka powietrza lub też innych gazów (m. in. z gazowanych napojów). Nie są one tam potrzebne, dlatego muszą zostać wypuszczone na zewnątrz.

Wiecie, że codziennie każdemu człowiekowi odbija się przeciętnie aż 10-15 razy? W ten sposób pozbywamy się z organizmu około litra gazu. Są również i tacy, którzy potrafią bekać na zawołanie. Wtedy ta liczba może znacznie wzrosnąć…

A czy w dobrym tonie jest bekać? Niezupełnie… Chyba, że jesteśmy w takich krajach Azji, gdzie bekanie po posiłku jest pochwałą dla kucharza i wielkim uznaniem jego kucharskiego kunsztu.

A czy bekają tylko ludzie? Oczywiście, że nie!

Zwierzęta też w ten sposób wypuszczają niepotrzebne gazy z żołądka. Na przykład psy robią to doskonale, co zdecydowanie możemy potwierdzić. Są jednak zwierzęta, które w ogóle nie bekają…

Ważny temat: PUSZCZANIE BĄKÓW.

Tak to już jest, że organizm człowieka dla niechcianych gazów posiada dwa wyjścia ewakuacyjne. Tym drugim wydostają się właśnie bąki…

Chociaż czasami po takim procesie przydałaby się prawdziwa maska tlenowa, to jednak puszczanie bąków odgrywa bardzo istotną rolę w funkcjonowaniu całego organizmu. Co by się stało, gdyby nasz brzuch tylko gromadził gazy i rósł z dnia na dzień jak balon? No właśnie…

Prukają nie tylko ludzie rzecz jasna. Zwierzęta z tym procesem radzą sobie również całkiem nieźle. Psy, koty, konie, słonie, żółwie, a nawet ryby… Rekordzistą na tym polu jest jednak termit…

Ważny temat: BURCZENIE W BRZUCHU.

Co to takiego? Skąd się bierze? Komu burczy w brzuchu? Kiedy słychać te dźwięki? Czy zwierzętom też burczy w brzuchu? Czy burczenie może oznaczać chorobę?

Ważny temat: ZIEWANIE.

Co to za proces? Kiedy występuje? Czy ziewanie jest zaraźliwe? Czy zwierzęta też ziewają? Uwaga – przy czytaniu tego tematu możecie się całkiem nieźle naziewać… Nie, absolutnie nie jest on nudny. Będziecie ziewać z zupełnie innego powodu…

Ważny temat: CZKAWKA.

Skąd się bierze? Jak powstaje? Czy można się jej jakoś pozbyć, kiedy bywa uciążliwa? Nie wiadomo dlaczego niektórzy dostają jej po zjedzeniu na przykład białego sera… Musimy przetestować na sobie…

Ważny temat: ŚMIECH.

Kiedy się śmiejemy i jak ten proces wygląda w naszym organizmie? Kiedy warto się śmiać? Ile razy dziennie śmieją się dzieci, a ile dorośli? Jak okazują radość zwierzęta?

Takich ważnych tematów w książce znajdziecie bardzo dużo… Zaciekawią z pewnością nie tylko dzieci. Dorośli również dowiedzą się wielu ciekawostek.

Wiecie na przykład z jaką prędkością wydostaje się z ust powietrze podczas kaszlu? A na jaką odległość wydostaje się powietrze z nosa podczas kichnięcia? Te liczby mogą Was naprawdę zaskoczyć…

W książce są również ciekawe propozycje doświadczeń, które pomogą zrozumieć ważne dźwiękowe tematy. Jak widzicie każda strona wypełniona mnóstwem kolorów i całą masą ciekawych informacji. Nie sposób tego nie wiedzieć!

W książce nie zabraknie też humoru! 🙂

Świetna propozycja dla Małych i Dużych Czytelników.

“Co tam słychać, czyli dziwne dźwięki z głębi ciała” oraz inne ciekawe propozycje od Wydawnictwa Nasza Księgarnia znajdziecie TUTAJ.

Tytuł: “Co tam słychać, czyli dziwne dźwięki z głębi ciała”

Teksty: Marta Maruszczak

Ilustracje: Artur Gulewicz

Objętość: 40 stron, oprawa twarda

Format: 240 x 280mm

Przedział wiekowy: 6 – 10lat

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *