Co nas łączy ze zwierzętami?

Człowiek to istota wytwarzająca narzędzia. Wytwarzanie i używanie narzędzi oddzieliło nas od reszty świata zwierząt.

Tak swego czasu naukowcy określali podstawową różnicę pomiędzy ludźmi a zwierzętami.

Jednak definicja ta przestała być aktualna, kiedy okazało się, że narzędzia wytwarzają również szympansy. Angielska badaczka i miłośniczka zwierząt Jane Goodall udowodniła, że szympansy nie tylko potrafią stworzyć narzędzia, ale również radzą sobie bardzo dobrze w posługiwaniu się nimi. Używają ich do wielu codziennych czynności. Patykiem drapią się po swędzących plecach, dużą gałęzią strącają z drzewa gniazdo pszczół, a kiedy już spadnie na ziemię, małymi patykami wybierają z niego miód. Z zagniecionych liści potrafią zrobić nawet gąbki i wciągać przy ich pomocy wodę do picia.

Jak widzicie obowiązujący wcześniej pogląd naukowców zupełnie stracił na ważności…

Opisana cecha to tylko jedna z wielu, jakie ludzie mają wspólne ze zwierzętami. Jest ich naprawdę bardzo, bardzo wiele. Tak wiele, że jak twierdzi autor ksiażki „Człekozwierz. Co nas łączy ze zwierzętami?” od Wydawnictwa HarperCollins Polska, my wszyscy bez wyjątku jesteśmy człekozwierzami.

Poznajmy zatem szczegóły tej tezy. Pewne fakty mogą nas bardzo zaskoczyć!

Życie w mieście.

Czy wiecie, że swoje miasta zbudowali nie tylko ludzie? Owady, takie jak termity, pszczoły, osy czy mrówki dokonały tego znacznie wcześniej. Na przykład w termitierach zbudowanych przez termity może żyć nawet milion tych owadów, całe takie miasto osiąga aż do ponad pięciu metrów wysokości. Mieszczą się tam wyznaczone miejsca do hodowania i przechowywania żywności, ogrody uprawiane przez robotników, a nawet żłobki dla małych owadów. Nie zapominajmy również o komnacie dla królowej.

Rolnictwo.

Czy wiecie, że doskonałymi farmerami są również mrówki? Tak samo jak ludzie dbają o swoje plony, pielą ziemię, usuwają niechciane gatunki grzybów, aby mogły tam rosnąć ich przysmaki. Potrafią również przy pomocy swoich odchodów wytworzyć nawóz, którym nawożą ziemię.

Miłość

Również zwierzęta znają to uczucie. Na przykład pingwiny złotoczube, kiedy widzą swoją drugą połowę machają ozdobionymi kępami żółtych piór głowami i gdaczą do siebie. Z kolei w przypadku głuptaków niebieskonogich pary bardzo często pozostają ze sobą na całe życie i wspólnie wychowują potomstwo. Również pisklaki opiekują się sobą, a kiedy brakuje pożywienia silniejsze z nich oddają jedzenie tym słabszym.

Oszukiwanie

To również cecha zwierząt (albo także i ludzi…). Umiejętność ta w zwierzęcym świecie pomaga w odnoszeniu wielu sukcesów. Na przykład dziwonog żałobny to afrykański ptak, który podobnie jak surykatki uwielbia owady. Potrafi on ostrzegać surykatki przed nadlatującym orłem. Ostrzega je również, kiedy żaden drapieżnik nie nadlatuje… Dlaczego? Bo chce pożywić się smakowitymi owadami, które właśnie odkryły surykatki. 🙂

Takich ciekawostek w tej książce znajdzie wiele. Też wydaje się Wam, że faktycznie wszyscy jesteśmy człekowierzami?

oraz inne ciekawe książki od Wydawnictwa HarperCollins Polska znajdziecie TUTAJ.

Tytuł: „Człekozwierz. Co nas łączy ze zwierzętami?”

Autor: Christopher Lloyd

Ilustrator: Mark Ruffle

Objętość: 48 stron, oprawa twarda

Format: 145 x 175mm

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *