Ciekawostki na temat zwierząt

Ależ z tych zwierzaków to intrygujące istotki…

Tyle ciekawostek zawiera ich życie… Dla nich rzecz jasna to zupełna normalność, natomiast dla nas to niejednokrotnie coś bardzo zaskakującego.

Dlaczego tak się dzieje?

Otóż zwierzęta idealnie przystosowały się do środowiska, w którym żyją i bardzo wiele wszelakich (dla nas nadzwyczajnych zachowań) pomaga im w codziennym życiu, o którym my często w ogóle nie mamy zbyt wielkiego pojęcia…

Poznajmy dziś książkę w tym właśnie temacie – 321 intrygujących faktów o zwierzętach od Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Czy wiecie na przykład, że na zimnej Alasce żyje żaba, która potrafi zamarzać w nocy, a w dzień rozmarza bez żadnych uszczerbków zdrowia…? Jest to możliwe dzięki temu, że w jej ciele wytwarzany jest cukier, który spowalnia proces zamarzania. Gdyby nie cukier, we wnętrzu owej zmiennocieplnej istotki pojawiłyby się kryształki, które z pewnością by ją dotkliwie pokaleczyły.

W Himalajach z kolei, w mroźniejszych jeszcze warunkach żyją jaki. Tak dobrze dopasowały się do życia w zimnie, że temperatura powietrza powyżej 15 stopni Celsjusza może być dla nich bardzo dużym kłopotem… Jaki poza tym, że posiadają ciepłe futro z długim włosiem, mają również płuca o bardzo dużej pojemności, które dostarczają im bardzo dużo tlenu.

Żyrafy na przykład nucą. To fakt, odkryty zresztą niedawno… Okazuje się, że wbrew powszechnie uznawanej opinii zwierzęta te posiadają również struny głosowe, dzięki którym wydają dźwięki przypominające nucenie. Dźwięk jest tak niski, że nie jest słyszalny dla ludzi. Żyrafy nucą tylko w nocy. Jedna z teorii brzmi, ze utrzymują w ten sposób stado w jednym miejscu i czują się bezpiecznie, ale kto wie… może śpiewają wtedy kołysanki swoim maluchom…?

Krowy mają z kolei aż cztery żołądki… Jeden z nich o nazwie księgi przypomina wyglądem wielostronicową książkę. Dlaczego aż cztery żołądki? Otóż pojedynczy żołądek nie poradziłby sobie z trawieniem trawy czy siana… Jest to bardzo złożony proces fermentacji i wymaga dużo energii.

I jeszcze ciekawostka odnośnie naszych czworonożnych pupili. Czy Wasz pies czeka na Was chwilę przed Waszym powrotem do domu? Stoi przy drzwiach i jest pewny, że zaraz zobaczy swoich domowników? No właśnie… U nas też się tak dzieje… Czy psy potrafią odczytywać godzinę? W pewnym sensie tak, ale nie jest za to odpowiedzialna znajomość działania zegarka, ale receptory węchowe, których te zwierzaki mają aż 220 milionów. Dla porównania człowiek ma ich 5 milionów. Psy za pomocą swojego najważniejszego zmysłu, jakim jest powonienie potrafią na podstawie stężenia danego zapachu mniej więcej określić czas. Mądre te nasze futrzaki!

A czy wiecie, że zielona żaba w czerwone kropki świeci w ciemności? To musi być niesamowity widok!

A, że węże wąchają językiem, a nie nosem?

Mamy wydry trzymają swoje dzieci za rękę w czasie snu. Wiedzieliście?

Takich właśnie ciekawostek w tej książce znajdziecie bardzo wiele, a dokładniej 321. 🙂

Świat zwierząt jest niesamowity! Warto go poznać bliżej.

321 intrygujących faktów o zwierzętach oraz inne ciekawe propozycje od Wydawnictwa Nasza Księgarnia znajdziecie TUTAJ.

Tytuł: 321 intrygujących faktów o zwierzętach

Autor: Mathilda Masters

Ilustrator: Louize Perdieus

Objętość: 312 stron, oprawa twarda

Format: 195 x 254mm

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *